Uç Nokta ve Mobil Güvenliği

Uç nokta güvenliği kurumların vazgeçilmez en önemli çözüm kümesinden bir tanesidir. Saldırganların saldırı yaşam döngüsü içerisinde uç noktayı hedef almaları kaçınılmaz bir gerçektir. Önleme ve koruma mekanizmaları kullanıcı bilgisayarları, çalışma istasyonları, sunucular ve mobil cihazlara kadar yaygınlaştırmak gerekmektedir. Geleneksel olarak Anti-virüs sistemleri artık günümüzde uç nokta koruma platformu halini almıştır. Anti-malware, host firewall ve IPS, davranış analizi, makine öğrenimi dayalı istismar engelleme, cihaz kontrolü, uygulama kontrolü, Active Directory koruma, ve EDR yetenekleri ile çoklu fonksiyon özellikleri ile bir koruma mekanizması sağlamaktadır.

Günümüz veri merkezleri Yazılım Tabanlı Veri Merkezleri (SDDC) halini almıştır. Sıkışlaştırma ve katılaştırma, host bazlı IPS kontrolü, Uygulama Beyazliste yönetimi, dosya ve sistem tamper koruma gibi bir çok başlık yeni nesil veri merkezindeki sunucu ve sanallaştırma platformunun güvenlik fonksiyonu haline gelmiştir.

Gün geçtikçe iş hayatında daha çok kullanmaya başlanan mobil cihazların, hem çalışanlara hem de şirketlere verimlilik artışı sağladığı, mobil olarak her ortamda çalışabilme ve kaynaklara ulaşabilme gibi faydalar getirdiği açıktır. Ancak bu cihazların şirket güvenlik politikalarını uygun olarak kullanılabilmesi, kullanıcıların hangi kaynaklara ne şekilde ulaşabileceğinin kontrolü ve mobil dünyada hızla artan tehditlerden korunabilmek için “mobil güvenlik Servisleri”ne ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu Servisler, hassas veri içeren e-postalar, dosyalar ve diğer kaynakların kurum içinde ve dışında herhangi bir güvenlik açığı ya da veri sızıntısına yol açmayacak şekilde kullanılabilmesini garanti altına alır. Kuruma ait ya da kişisel cihazlar kaybolduğunda, içindeki kritik verilerin başkalarının eline geçmesini ikinci bir yetkilendirme yöntemi ile engeller. Mobil cihaz yönetimi (MDM), mobil uygulama ve içerik yönetimi ve güvenli mobil erişim Servisleri sayesinde akıllı cihazların kurum güvenlik politikalarına göre yönetilmesi ve konuma göre farklı güvenlik seviyesi ve politikalarının etkin olarak kullanılması mümkün hale gelmektedir. Ayrıca, Mobil güvenlik Servisleri (Enterprise Mobile Security) ile kurumunuzu ve kurum kaynaklarını, rootlanmış cihazlardan, phishing veya mobil uygulamalardan gelebilecek tehditlere karşı, makine öğrenme tabanlı önlemler ile korunur hale getirebilirsiniz.